Święto Konstytucji Maja w Proszowicach

Przemówienie burmistrza Gminy i Miasta Proszowice

wygłoszone 3 Maja 2025 roku.

Wczoraj 2 maja w Polsce i na świecie świętowaliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W Proszowicach każdego roku zawieszamy flagi państwowe na latarniach w Rynku i na budynkach użyteczności publicznej.

Żeby podkreślić, jaką wagę przywiązujemy do naszych barw ojczystych dodatkowo w tym roku udekorowaliśmy słupy i latarnie stojące przy ulicy 3 Maja oraz ulicy Krakowskiej. Od trzech dni 55 nowych flag zdobi główne ulice miasta. Za wykonanie remontu uchwytów i zawieszenie białoczerwonych flag dziękuję pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Proszowicach.

Cieszę się, że udział w Trzeciomajowych Uroczystościach w Proszowicach stał się stałym elementem kalendarza wielu osób i instytucji. Dziękuje wszystkim uczestnikom za przyjęcie zaproszenia i tak liczny udział we wspólnym świętowaniu tego ważnego dla wszystkich Polaków święta.

2 Maja to nie tylko Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Przesyłam pozdrowienia dla wszystkich mieszkańców Ziemi Proszowskiej, których los pokierował poza naszą Małą Ojczyznę. Dziękuje za przesyłane wiadomości, za podtrzymywanie więzi i zachęcam do powrotu w rodzinne strony.

Dzisiaj 3 maja dzień Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

Jesteśmy dumni z osiągnięć, które były dziełem naszych przodków.

Konstytucja 3 Maja jest uznawana za najważniejszy dokument w historii Polski, uchwalony 3 maja 1791 roku przez Sejm Wielki.

Uchwalona na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

1000-lecie Koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski

Rok bieżący, rok 2025 jest rokiem wyjątkowym. Obchodzimy bowiem tysiąc lat Królewstwa Polskiego. Wiosną 1025 roku książę Bolesław, nazwany później Chrobrym, dopełnił aktu koronacji królewskiej, stając się w ten sposób pierwszym namaszczonym na króla władcą Polski. Żaden kronikarz nie podał daty dziennej ani miejsca tego wydarzenia. Na podstawie pośrednich danych z dużym prawdopodobieństwem można wskazać na datę 18 kwietnia 1025 roku i przypadającą tego dnia Wielkanoc. Miejscem koronacji prawdopodobnie była natomiast Archikatedra w Gnieźnie, związana z kultem świętego Wojciecha.

Symboliczny blask królewskiej korony towarzyszył księciu Bolesławowi już od ćwierć wieku, odkąd na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku cesarz Otto III nałożył mu na głowę swój własny diadem. Podjęte wówczas starania o zgodę na koronację nie doszły wówczas do skutku – dążeniom przeszkodziła m.in. śmierć życzliwego Polsce cesarza Ottona III oraz konflikt z jego następcą Henrykiem II.

Koronacja z 1025 roku, czyniąca z monarchy pomazańca bożego, była aktem politycznym, a także manifestacją woli niepodległości i suwerenności młodego państwa polskiego. Polskę zaczęto odtąd określać i opisywać, jako królestwo. W tym samym roku koronowano również Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego. Według ustaleń historyków miało to miejsce 25 grudnia, także w Gnieźnie. Kolejna koronacja potwierdziła trwałość i niepodległość państwa polskiego.

Inscenizacje w Żębocinie i w Proszowicach

Dziękuję społeczności szkolnej i parafialnej z Żębocina, nauczycielom i młodzieży z SP nr w Proszowicach za przypomnienie tego doniosłego dla państwa polskiego wydarzenia i przygotowanie dwóch historycznych przedstawień przypominających koronację.

35 lat odrodzonego samorządu terytorialnego

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce.

35 lat temu zakończył się etap zarządzania krajem z poziomu centralnego, a głos oddano obywatelom – mieszkańcom gmin. Umożliwiła to ustawa o samorządzie gminnym i wolne wybory samorządowe, których 35. rocznicę będziemy uroczyście obchodzić 27 maja.

„Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową” – to pierwsze zdanie uchwalonej 35 lat temu ustawy o samorządzie gminnym. Ustawa i wynikające z niej pierwsze wolne wybory samorządowe 27 maja 1990 roku dały podwaliny współczesnemu ustrojowi Polski. Ustrojowi, w którym to mieszkańcy, a nie władza centralna stanowią o własnych sprawach.

Dzisiaj dziękuję wszystkim, którzy przez 35 lat przyczyniali się do rozwoju naszej Małej Ojczyzny – Gminy i Miasta Proszowice. Zapraszam na uroczystości w końcu maja do Proszowic.

Przy tej okazji przypomnę, że po kwietniowych wyborach sprzed roku mamy nową radę miejską, nową radę powiatu a po jesiennych wyborach jest spore grono nowych sołtysów i przewodniczących zarządu osiedli wybranych na nową kadencję.

Apeluję do was Wszystkich: Budujmy razem pomyślność naszej Małej Ojczyzny!

Przed dniem świętego Floriana przesyłam życzenia Wam druhowie strażacy z OSP i funkcjonariusze z PSP. Życzę szczęśliwych powrotów do remizy po każdym wyjeździe. Niech święty Florian ma Was w swojej opiece!

Składam serdeczne podziękowania dla księdza dziekana dr Jan Zwierzchowskiego Proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia NMP za sprawowanie uroczystej Mszy Świętej i wygłoszoną homilię,

za udział księdza Frederika Opponga z Ghany, dzięki któremu nasza uroczystość ma wymiar międzykontynentalny.

Szczególnie dziękuje za śpiew i grę na organach księdzu Michałowi Hasnikowi.

Dziękuję:

– Kapelmistrzowi Tomaszowi Kurze i Strażackiej Orkiestrze Dętej “Florian” z Kościelca za oprawę muzyczną wydarzenia,

– Dowódcy uroczystości – Komendanta Gminnego OSP Druha Andrzeja Olendrowi, za wzorcowe przygotowanie i regulaminowe przeprowadzenie uroczystości,

– klasom mundurowym z Zespołu Szkół w Proszowicach oraz licznych pocztów sztandarowych, jednostek OSP, KGW, licznych organizacji oraz młodzieży szkolnej uczniów Szkół Podstawowych z Gminy Proszowice oraz Szkół Średnich Powiatu Proszowickiego za uświetnienie uroczystości swoją obecnością,

– funkcjonariuszom Policji w Proszowicach, druhom OSP oraz pracownikom Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, Biuro Rady i Promocji UGiM Proszowice za pomoc przy organizacji wydarzenia.

Dziękuję za przesłane prze marszałka WM Łukasza Smółkę życzenia dla druhów strażków oraz okolicznościowy list posłanki na Sejm RP Urszuli Augustyn.

Relacje z wydarzenia zamieścili:

TV Proszowice:

Proszowice z Bliska

Dziennik Polski

https://dziennikpolski24.pl/proszowickie-obchody-234-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja/ar/c1p2-27527727

Dziękuję Wszystkim Uczestnikom naszej Uroczystości!

Wiwat Maj, 3 Maj!

 Niech Żyje Polska!

Proszowice 3 maja 2025

© copyright by Grzegorz Cichy

Źródło: grzegorzcichy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *