Na zaproszenie Jarosława Szlachetki burmistrza Miasta i Gminy Myślenice wziąłem udział w konferencji “Czuję pociąg do Myślenic” w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Myślenicach. Wydarzenie zgromadziło wielu samorządowców, ekspertów i naukowców zajmujących się transportem.
Konferencja „Czuję pociąg do Myślenic” związana jest z pomysłem budowy linii kolejowej Kraków – Swoszowice do Myślenic.
Zaprezentowano korzyści i szanse na rozwój regionu dzięki szynowemu transportowi zbiorowemu w odniesieniu do prac na projektowanym połączeniem kolejowym Kraków – Myślenice a także korzyści wynikających z istniejących połączeń kolejowych w Skawinie i Wieliczce.
W 40 minut z Myślenic do centrum Krakowa
Według burmistrza Myślenic kolejowe połączenie Myślenic z Krakowem to 22 km torów, na których szybka kolej pozwoliłaby pokonać trasę w 40 minut do centrum Krakowa. Pierwszy pomysł utworzenia połączenia kolejowego z Krakowa do Myślenic pojawił się w czasie zaborów, myśleli o tym Austriacy. Powrót tej idei zaczął się w 2018 roku, wtedy w Świątnikach Górnych odbyła się konferencja „Złoty pociąg w pół drogi”, podobna do tej z 9 stycznia 2025 roku w Myślenicach. Teraz to już nie w pół drogi, ale po konkretnych decyzjach.
Budowa nowego połączenia kolejowego Kraków – Myślenice
Burmistrz Myślenic przypomniał, że w sprawie pociągu do Myślenic zapadły ważne decyzje, bo z programu “Kolej plus” przeznaczono na ten cel pieniądze – 15,2 mln zł na przygotowanie dokumentacji, decyzji, wykup gruntów. Cały koszt przedsięwzięcie oszacowano na 2 mld zł.
Transmisja wydarzenia na żywo:
Fotorelacja na stronie UMiG Myślenice:
Burmistrza Jarosława Szlachetki na X:
https://x.com/J_Szlachetka/status/1877407435268272418
Projekt Kolej+ to dokładnie: “Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2029 roku”
Więcej o tym przedsięwzięciu: https://www.plk-sa.pl/program-kolej-plus
oraz na stronie Obywatelski Kraków:
Wspomnieć trzeba o sporej grupie osób protestujących przeciwko budowie nowej linii, którzy rozdawali przed wejściem do budynku szkoły ulotki z postulatami mieszkańców.
Obszerną i szczegółową fotorelację zamieścił Dziennik Polski:
Klimontów 9 stycznia 2024
© copyright by Grzegorz Cichy
Źródło: grzegorzcichy.pl