O powodzi na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Wrześniowe posiedzenie KWRiST zdominowały sprawy nowych regulacji prawnych związanych z powodzią występująca od 10 dni w południowo- zachodniej Polsce (od 14 września) i usuwaniem jej skutków. Powódź spowodowała ogromne straty w mieniu prywatnym i publicznym.

Głuchołazy 17 września 2024

Projekt specustawy powodziowej

Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, Rada Ministrów przyjęła 23 września 2024 r. (końcowo z późniejsza autoporwaką w trybie obiegowym 25 września). Zadaniem organizacji samorządowych było w ekpresowym trybie zaoponiować przygotowane zmiany przepisów. Projekt otrzymaliśmy 24 września z nastepującym uzasadnieniem:

“W związku z powodzią jaka dotknęła we wrześniu 2024 r. południowe tereny kraju, proponuje się przyjęcie rozwiązań prawnych ustanawiających wsparcie zarówno dla osób fizycznych, jak
i przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Obowiązująca ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi  (Dz. U. z 2024 r. poz. 654) określa różne formy pomocy dla osób, które zostały poszkodowane w wyniku działania żywiołu, jednak ogrom strat wymaga podjęcia dodatkowych działań wspierających osoby poszkodowane. Proponuje się zatem uzupełnienie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi o szereg rozwiązań polegających między innymi na możliwości przyznania nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów,  dodatkowych zasiłków opiekuńczych, udogodnień pracowniczych, wsparcia kredytobiorców, skrócenie procedur w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi czy związanych z  udzielaniem świadczeń zdrowotnych.”

Obrady plenarne KWRiST

Na posiedzeniu stacjonarym Komisji 25 września 2024 r. pojawiło się wyjątkowo dużo przedstawicieli wielu ministerstw, które w swoim zakresie mają przepisy dotyczące pomocy dla wszystkich dotkniętych powodzią.

W czasie konsultacji i posiedzenia plenarnego Strona samorządowa zgłosiła swoje poprawki do ustawy powodziowej. Specjalną prezentację na temat aktualnej sytuacji przedstawił prezydent Wałbrzycha. Zwrócił uwagę, że tereny dotknięte powodzią rozwijają się wolniej niż reszta miejscowości w regionie. Podkreślił także problem odbioru odpadów popowodziowych.

Andrzej Porawski przywołał z kolei przepis, na mocy którego samorządy mogą udzielać pomocy finansowej innym samorządom i zaapelował o rozwiązania RIO w tym zakresie. Strona samorządowa wśród swoich postulatów zawarła doprecyzowanie tego, co oznacza “zaspokojenie potrzeb bytowych”, gdyż termin ten jest niezwykle szeroki. Marek Wójcik podkreślił, że wiele zgłoszonych poprawek zmierza do wyjaśnienia, kto odpowiada za finansowanie danych zadań.

Specustawa powodziowa

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw została przygotowana przez Rząd RP 23 września a w następnym dniu 24 września została przesłana do konsultacji do organizacji samorządowych.

Tak zwana specustawa powodziowa zawiera szereg instrumentów wsparcia dla powodzian.

Na zdjęciu od lewej strony: Stanisław Bodys, Eugeniusz Gołembiewski, Grzegorz Cichy.

Obszar klęski

Na podstawie znowelizowanych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego od 20 września obszar klęski żywiołowej obejmuje 24 powiaty i 3 miasta na prawach powiatu:

  1. w województwie dolnośląskim: powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski, ząbkowicki, lubański, dzierżoniowski i świdnicki, bolesławiecki, jaworski, legnicki, złotoryjski. miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;
  2. w województwie opolskim: powiaty głubczycki, nyski, prudnicki, opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski,
  3. w województwie śląskim: powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski, miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

Po konsultacjach z samorządami 25 września 2024 Projekt wpłynął do Sejmu

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=FC45B51FB1E60AB4C1258BA30023F52F

Ustawa z podpisem Prezydenta

“Szybka, konkretna i odpowiadająca na realne potrzeby pomoc jest dzisiaj kluczowa dla mieszkańców terenów, które ucierpiały na skutek powodzi. Usuwanie skutków żywiołu kosztuje, zajmuje czas, wymaga dużego zaangażowania. Prezydent RP podpisał właśnie przygotowaną w ekspresowym tempie specustawę, która zapewnia osobom z terenów zalewowych kompleksowe wsparcie. Ministerstwo już dzisiaj rozpoczyna pracę nad treścią rozporządzenia, które umożliwi jak najszybsze uruchomienie narzędzi przedstawionych w ustawie” – ponformowało 4 października 2024 r Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Więcej pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/rodzina/wazna-informacja-specustawa-powodziowa-z-podpisem-prezydenta

Informacja w sprawie ustawy z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych
rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa dokonuje zmian w ustawie z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi wprowadzając szereg rozwiązań mających na celu pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi, która spowodowała ogromne straty w mieniu prywatnym i publicznym.
Ustawa wprowadza możliwości przyznania wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego, zasiłku opiekuńczego, dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jak i świadczenia interwencyjnego.

Źródło: https://www.prezydent.pl/prawo/ustawy-podpisane/ustawy-podpisane-w-pazdzierniku-2024-r,92394

O posiedzeniu Komisji przeczytasz również na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:

https://www.gov.pl/web/mswia/wrzesniowe-posiedzenie-komisji-wspolnej-rzadu-i-samorzadu-terytorialnego3

Kolejne (stacjonarne) posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ma się odbyć 23 października 2024 r. (środa) o godz. 10:00 w Sali 421/416 w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Batorego 5 w Warszawie.

Grzegorz Cichy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *