Osiemdziesiąt pięć lat temu w nocy z 6 na 7 września 1939 roku na przedmieściach Proszowic, w rynku miasta i na cmentarzu parafialnym żołnierze Wojska Polskiego toczyli bój z niemieckim najeźdźcą. Na tle wojny we wrześniu i październiku 1939 roku bitwa ta była epizodem, nie mniej jednak była to najpoważniejsza potyczka między regularnymi wojskami polskimi i hitlerowskimi w północnej części Małopolski.
Bitwa pod Proszowicami to symbol walki Polaków z niemieckim agresorem.
W czasie odwrotu ze Śląska oddziały Wojska Polskiego zostały zaatakowane przez Wehrmacht, właśnie 6 września niemieckiej 10 Armii udało się włamać głęboko w polski front obronny. Na przedpolach Proszowic i w samym mieście walka pododdziałów 55 Dywizji Piechoty (rezerwowej) będącej częścią Armii „Kraków”, z jednostkami niemieckiej 5 Dywizji Pancernej trwała kilkanaście godzin. Żołnierze walczący pod Proszowicami to Ślązacy – mieszkańcy Żor, Pszczyny i Rybnika. W bitwie zginęło 125 żołnierzy Armii Kraków, 118 z nich spoczywa na Proszowickim cmentarzu. Byli dojrzałymi mężczyznami, większość z nich miała ponad 30 lat, młodsi mieli po 20 parę lat, najstarsi zbliżali się do 40. Byli żołnierzami głównie z 203. i 204. Pułku Piechoty oraz 65. Pułku Artylerii Lekkiej wchodzących w skład 55. Dywizji Piechoty płk. Stanisława Kalabińskiego. Dywizja była częścią Grupy Operacyjnej “Śląsk” działającej w ramach Armii “Kraków”.
Skutkiem tej i kolejnych walk było odwrót 55. Dywizji, której żołnierze walczyli póżniej pod Osiekiem, potem na wschód od Wisły i pod Tomaszowem Lubelskim. Z kolei 9 września prawe skrzydło niemieckiej 10 Armii zdołało wyprzedzić i okrążyć silne siły polskie próbujące wycofać się za Wisłę, gdzie odbywały sie kolejne dramatyczne bitwy.
6 września 2024 roku.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych na proszowickim rynku.







Mszę świętą za poległych żołnierzy w kościele parafialnym w Proszowicach odprawił ks dr Jan Zwierzchowski.

Po mszy świętej nastąpił przemarsz ulicą Krakowską i uroczystości na cmentarzu przy kwaterze wojennej z września 1939 roku.




Imiona i nazwiska poległych żołnierzy odczytali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach im. Tadeusza Kościuszki.

Podziękowania
Za uświetnienie dzisiejszej uroczystości składam serdeczne podziękowania:
Asyście Honorowej 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego, 5. Pułkowi Dowodzenia z Krakowa.
Członkom orkiestry dętej „Przyszłość” z Niegardowa,
Klasom mundurowym z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach,
Uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach im. Tadusza Kościuszki.
Wszystkim uczestnikom i licznym delegacjom.
Napisali o uroczystościach:
Instytut Pamięci Narodowej
https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/205854,85-rocznica-bitwy-pod-Proszowicami.html
Dziennik Polski:
https://dziennikpolski24.pl/uczcili-pamiec-poleglych-w-bitwie-pod-proszowicami/ar/c1-18790825
www.proszowice.pl
https://proszowice.pl/aktualnosc-9066-85_rocznica_bitwy_pod_proszowicami.html
Grzegorz Cichy