Upamiętnienie Cichociemnych w Makocicach

81. rocznica zrzutu czterech cichociemnych na pola Makocic i Szczytnik koło Proszowic.

W poniedziałek 14 kwietnia 2025 roku w Makocicach przy remizie OSP odbyły się uroczystości upamiętniające skok czterech oficerów cichociemnych: ppor. Bronisław Kamiński „Golf”, Włodzimierz Lech „Powiślak”, Jerzy Niemczycki „Janczar” oraz Józef Wątróbski „Jelito”.

Na placu przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Makocicach zebrali się przedstawiciele władz samorządowych: powiatu Proszowickiego, Gminy i Miasta Proszowice oraz miasta i gminy Skalbmierza, delegacje Muzeum AK i Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach i klasy mundurowej z Zespołu Szkół w Proszowicach. Obecne były poczty sztandarowe, reprezentanci stowarzyszeń kombatanckich, przedstawiciele OSP Makocice i Koła Gospodyń Wiejskich Makocice.

Operacja “Weller 11”

✈️ 14 kwietnia 1944 roku rozpoczęła się operacja zrzutu cichociemnych do Polski o kryptonimie „Weller 11”. Operacja rozpoczęła się o godz. 19.45 na Campo Casale lotnisku niedaleko miasta Brindisi położonego nad Adriatykiem w południowych Włoszech. Dowódcą załogi był Stanisław Daniel jednocześnie nawigator Halifaxa JP-180 „V”, którego pilotowali Kazimierz Szrajer i Roman Szwedowski. Do pokonania mieli 1078 kilometrów. Do Polski dotarli w nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 roku miała miejsce

🪂 Operacja „Weller 11” odbyła się w ramach tzw. sezonu operacyjnego o kryptonimie „Riposta”. Do okupowanej Polski skoczyło czterech cichociemnych. Tymi żołnierzami Armii Krajowej w służbie specjalnej byli:

✅ Ppor. cc. Bronisław Kamiński „Golf”;

✅ Por. cc. Józef Wątróbski „Jelito”;

✅ Kpt. cc. Jerzy Marian Niemczycki „Janczar”;

✅ Ppor. Włodzimierz Lech „Powiślak”.

Zrzut na placówkę “Kura 1” na polach pomiędzy Makocicami a Szczytnikam odbył się o 23.50.

Wraz ze skoczkami przerzucono ponad 250 tys. dolarów w banknotach i ponad 10 tys. dolarów w złocie. Miejsce zrzutu zabezpieczali żołnierze Armii Krajowej.

Zrzucono ponadto 12 zasobników oraz kilka paczek z zaopatrzeniem. Samolot z załogą wrócił szczęśliwie do bazy o godzinie 3:45 po 8 godzinach lotu.

Rok temu w 80 rocznicę wydarzeń na ścianie remizy OSP Makocice została wmurowana i odsłonięta pamiątkowa tablica.

Relacje z wydarzenia zostały opublikowane na stronach:

https://muzeum-ak.pl/relacja/w-makocicach-upamietniono-81-rocznice-operacji-weller-11/259/0/0/

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/217301,81-rocznica-zrzutu-czterech-cichociemnych-na-pola-Makocic-i-Szczytnik-pod-Proszo.html

Operacja zrzutowa – Weller 11

Więcej o operacji lotniczej „Weller 11” specjalnego lotu do okupowanej Polski czterech Cichociemnych – żołnierzy Armii Krajowej w służbie specjalnej w artykule sprzed 20 lat:

Linki do stron, gdzie znajdziemy opis wydarzeń i więcej informacji:

https://elitadywersji.org/tag/weller-11/

Główna Baza Przerzutowa Brindisi – Campo Casale:

https://szlakinadziei.ipn.gov.pl/sn/wystawy/miejsca/97416,Brindisi.html

1586 Eskadra Specjalnego Przeznaczenia:

https://www.dws-xip.com/PSZ/pow5.html

Pilot samolotu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Szrajer

Proszowice 14 kwietnia 2025

© copyright by Grzegorz Cichy

Źródło: grzegorzcichy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *