Czy realnym jest powstanie nowej linii kolejowej do Proszowic a może i jej budowa dalej? Zapraszam do przeczytania relacji z działań podjętych w ostatnich tygodniach przez samorządy z dwóch województw.
W czwartek 7 maja 2026 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Busko Zdrój odbyło się spotkanie w sprawie inicjatywy utworzenia nowego korytarza transportu kolejowego w relacji Kraków – Proszowice – Busko Zdrój. Było to kolejne takie zebranie osób i instytucji związanych z tym pomysłem. Wcześniej odbyły się spotkania w Kocmyrzowie Luborzycy, w Kazimierzy Wielkiej oraz spotkanie u marszałka Województwa Małopolskiego w UMWM w Krakowie.

Wydarzenie miało bardzo dużą ważność ponieważ obecni byli przedstawiciele wysokiej rangi z każdego szczebla samorządu i wielu instytucji związanych z samorządem i transportem kolejowym.

Po powitaniu uczestników spotkania, burmistrz Jerzy Szydłowski zaprezentował walory miasta i gminy oraz uzdrowiska Buska Zdroju.
– Naszym celem jest przede wszystkim poprawa dostępności transportowej do Krakowa jako ważnego ośrodka pracy i edukacji. Równocześnie widzimy w tym projekcie szansę na rozwój gospodarczy oraz wzmocnienie potencjału turystycznego naszego obszaru, przez który przebiegać będzie planowana linia
Busko.pl
O wstępnych spotkaniach i pomysłach na realizację tej inwestycji kolejowej opowiedział Marek Jamborski wójt Gminy Kocmyrzów Luborzyca. Do koordynacji działań włączyło się Stowarzyszenie Metropolia Krakowska.
Nowy korytarz transportu kolejowego Kraków – Proszowice – Busko Zdrój
Ponieważ na wcześniejszych spotkaniach w Kocmyrzowie Luborzycy i Kazimierzy Wielkiej nie było przedstawicieli instytucji, które są wyspecjalizowane w dziedzinie transportu kolejowego, zgłosiłem potrzebę, aby na kolejnym spotkaniu w Busku Zdroju, taki ekspert się pojawił. W efekcie w czasie konferencji mogliśmy zapoznać się z referatem przedstawicielki Politechniki Krakowskiej w sprawie uwarunkowań realizacji inwestycji.

Prezentacje przedstawiała dr inż. Aleksandra Ciastoń-Ciulkin zastępca kierownika z Politechniki Krakowskiej, Wydziału Inżynierii Lądowej, Katedra Systemów Transportowych i Logistycznych.

Katedra Systemów Transportowych i Logistycznych PK jest znaczącym Polsce i wiodącym w regionie ośrodkiem rozwijającym i propagującym nowoczesne rozwiązania w zakresie transportu i w jego otoczeniu.

Dlatego, że Proszowice są wymieniane jako pierwszy cel w podejmowanych działaniach na rzecz likwidacji białej plamy na mapie transportu kolejowego w Polsce zabrałem głos w dyskusji. Przytoczyłem kilka faktów uzyskanych na spotkaniu zorganizowanym przez marszałka Łukasza Smółkę od przedstawicieli PKP i miasta Krakowa. Linia kolejowa nr 8 ma już skończoną przepustowość, a przez stację Kraków Główny przejeżdża ponad 600 pociągów dziennie. Są to ważne argumenty na korzyść budowy nowego połączenia kolejowego. Zadeklarowałem, że dla nas, mieszkańców przyszłych pasażerów istotnym jest by linia kolejowa nie kończyła się na Proszowicach.
Znaczenie wykraczające poza skalę lokalną
Planowana linia kolejowa Kraków – Proszowice – Busko Zdrój ma potencjał by pełnić funkcję nie tylko lokalną, ale również regionalną i dalekobieżną. Z jednej strony poprawi codzienną dostępność transportową mieszkańców mniejszych miejscowości do Krakowa, z drugiej – może stać się elementem szerszego układu transportowego i alternatywą dla istniejących, obciążonych tras kolejowych w kierunku Warszawy oraz wzmocnić powiązania międzyregionalne.
busko.pl
Nowa linia mogłaby przejąć ruch kolejowy na relacjach: Kraków ↔ Kielce oraz częściowo Kraków ↔ Warszawa co zmniejszyłoby natłok pociągów na CMK oraz odciążyć jedną z najpopularniejszych relacji podróży koleją w Polsce z Krakowa do Warszawy. Co ważne przyszli pasażerowie powinni wtedy móc korzystać z przystanków Proszowice, Kazimierza Wielka, Busko Zdrój aby móc wygodnie i szybko dojechać po szynach do centrum Warszawy. Dzisiaj alternatywą do kłopotliwego dojeżdżania (i parkowania) do centrum Krakowa, aby pojechać pociągiem do Warszawy, jest podróż samochodem zmodernizowaną trasą S7. Można nią w czasie poniżej 3 godzin dostać się własnym niezależnym transportem w ścisłe centrum stolicy. Samorządowcy z JST opartych na transporcie drogowym chcą transportu kolejowego.
Wspólne działania samorządów
Najważniejszym momentem spotkania było podpisanie przygotowanego listu intencyjnego przez przedstawicieli samorządów z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.
Fragment Listu Intencyjnego
Dążąc do ograniczenia zjawiska wykluczenia komunikacyjnego, w związku ze zidentyfikowanym przez Strony znaczącym zapotrzebowaniem na wykorzystywanie kolei w codziennych podróżach mieszkańców oraz uznaniem transportu kolejowego za podstawowy środek szybkiego przemieszczania, Strony deklarują wolę podejmowania działań mających na celu ustalenie możliwości i warunków realizacji inicjatywy dotyczącej utworzenia nowego korytarza transportu szynowego Kraków – Proszowice – Busko Zdrój.
punkt 2 Listu intencyjnego
List intencyjny podpisany w sali konferencyjnej Urzędu MiG Busko-Zdroju został sygnowany przez przedstawicieli, którzy reprezentowali:
–
- Województwo Małopolskie, Województwo Świętokrzyskie,
- Powiat buski, Powiat kazimierski, Powiat proszowicki, Powiat krakowski,
- Miasto Kraków, Miasto i Gminę Busko-Zdrój, Miasto i Gminę Kazimierza Wielka, Gminę i Miasto Proszowice,
- Gminę Czarnocin, Gminę Kocmyrzów-Luborzyca, Gminę Koniusza, Gminę Wiślica.

Po podsumowaniu spotkania odbyła się konferencja prasowa i wspólne zdjęcie przed urzędem.
O kolei do Proszowic i Buska w mediach
Wydarzenie zostało szeroko zrelacjonowane przez media ogólnopolskie i regionalne.
PAP Samorząd: Samorządy podpisały list intencyjny w sprawie budowy linii kolejowej Kraków–Busko
Sektor Kolejowy
Wspólnota: Samorządy łączą siły w sprawie nowej linii kolejowej
https://wspolnota.org.pl/news/samorzady-lacza-sily-w-sprawie-nowej-linii-kolejowej
Telewizja Małopolska
TVP 3 Kraków: Koleją z Krakowa do Buska-Zdroju?
Radio Kielce: Kolejny krok w stronę budowy linii kolejowej Busko-Zdrój – Kraków
Busko.pl
Obszerne relacje ze spotkania w Kazimierzy Wielkiej
Dziennik Polski
Portal Samorządowy
Czy będziemy jeździć pociągiem do i z Proszowic?
Moim zdaniem budowa nowej linii kolejowej będzie bardzo dużym wyzwaniem, ale jej powstanie będzie ogromnym rozwojem regionu, gospodarki, mieszkańców Gminy i Miasta Proszowice szansą na zatrzymanie młodych ludzi oraz wykorzystaniem atutu bliskości Krakowa.

O planach rozwoju linii kolejowej na południe od Krakowa pisałem tu:
Serdecznie zapraszam także na Seminarium Transport Szynowy w obsłudze aglomeracji w Politechnice Krakowskiej, które obędzię się w dniu 28 maja – wydarzenie jest otwarte.


Przedstawione tam będą trzy warianty poprowadzenia korytarza kolejowego do Proszowic:
Pierwszy W1 z Zastowa, drugi W2 z Nowej Huty, trzeci W3 z Niedźwiedzia. Zachęcam do wzięcia udziału w w seminarium, oczywiście będą na nim przedstawiciele UGiM Proszowice.
Proszowice 13 maja 2026 roku
© copyright by Grzegorz Cichy
Źródło: grzegorzcichy.pl