Dzień Samorządu Terytorialnego z Prezydentem Polski

We wtorek 26 maja 2026 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Spotkała się Rada Samorządu Terytorialnego, prezydent odznaczył zasłużonych samorządowców i wręczył godła państwowe na ręce burmistrzów miast, które 1 stycznia 2026 roku otrzymały prawa miejskie.

27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 czerwca 2000 roku. Jest to święto, które uchwalono aby upamiętnić to że, 27 maja 1990 r. odbyły wybory samorządowe. Były to pierwsze po II wojnie Światowej w pełni wolne wybory w Polsce, jednocześnie przełomowy moment bo zaczęły się tworzyć niezależne i suwerenne rady gmin i miast, które wybierały wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Święto w Pałacu

W przeddzień Dnia Samorządu Terytorialnego odbyła się uroczystość w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Liczna grupa samorządowców przeróżnych szczebli została odznaczona przez Karola Nawrockiego odznaczeniami państwowymi.

Burmistrzowie miast, które odzyskały prawa miejskie w tym roku otrzymali godła Polski, dar od Prezydenta.

Byli to: Kinga Sosińska – burmistrz Stanisławowa w województwie mazowieckim, Dariusz Stanisław Rafalik – burmistrz Małkini Górnej w województwie mazowieckim, Kamil Groszewski – burmistrz Staroźrebów w województwie mazowieckim, Edward Moskalik – burmistrz Janowa w województwie śląskim na zdjęciu poniżej.

Zaproszenie do Proszowic

Wydarzenie było okazją do bezpośredniego spotkania z Karolem Nawrockim prezydentem RP.

Miałem możliwość zamienienia kilku zdań z głową państwa polskiego.

Zaprosiłem prezydenta do Proszowic a w odpowiedzi usłyszałem, że: “Ja byłem w powiecie proszowickim w czasie kampanii.”

Wykorzystałem też pobyt w pałacu do rozmów ze współpracownikami prezydenta.

Rozmawiałem m.in. ze Zbigniewem Boguckim szefem Kancelarii Prezydenta RP.

Dobre kontakty w poprzedniej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy przyniosły możliwość odwiedzenia Pałacu Prezydenckiego przez samorządowców z Gminy i Miasta Proszowice 25 kwietnia 2025 roku.

Więcej o wydarzeniu w Pałacu

Filmowy zapis wydarzenia dostępny jest tu:

Więcej przeczytać o uroczystości można na stronie www.prezydent.pl

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/prezydent-rp-samorzadowcy-sa-glosem-polskiego-narodu,121054

Uroczyste posiedzenie Rady Samorządu Terytorialnego,

Wydarzenie poprzedziło uroczyste posiedzenie Rady Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu budynku.

W pierwszej części spotkania zostały wręczone akty powołania członkom rady w tym Markowi Wochowi rywalowi Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich.

W drugiej części zebrani zapoznali się z proponowanym nowym kształtem unijnej polityki spójności po 2027 roku.

Referowała je Małgorzata Jarosińska-Jedynak była minister Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, obecnie członek zarządu województwa Podkarpackiego. Według niej stoimy przed pytaniem: “Jak będzie wyglądał model rozwoju Polski i jaka będzie przyszłość regionów?”

Propozycje zakładają przejście z systemu zarządzania regionalnego na scentralizowane zarządzanie krajowe oraz uzależnienie wypłat od realizacji reform, osiąganych wyników.

Najważniejsze zmiany:

  • jeden plan partnerstwa scentralizowany,
  • osiąganie rezultatów, kamienie milowe musza być zrealizowane w 100%,
  • rygorystyczne planowanie kosztów przed rozpoczęciem projektu/prac,
  • jasno określone wyzwania (kilka obszarów interwencji, strategiczne problemy, wymogi środowiskowe).

Wspomniała również o Strategii Rozwoju Kraju do 2035 roku (SRK 2035), dokumencie, który ma wyznaczać kierunek polityki rozwojowej państwa na najbliższą dekadę.

“Niestety niedawno została zdjęta z porządku obrad Rady Ministrów. Pomimo dwóch lat planowania nie wiadomo, kiedy zostanie ona przyjęta.” stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wspomniała również o bardzo ważnej roli samorządów w tworzeniu Planu Partnerstwa na lata 2021-2027.

Rada z prezydentem

W końcowej części spotkania Rady wziął udział Karol Nawrocki Prezydent RP.

Warszawa 27 maja 2026 roku

© copyright by Grzegorz Cichy

Źródło: grzegorzcichy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *