Dzień Samorządu Terytorialnego z Prezydentem Polski
We wtorek 26 maja 2026 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Spotkała się Rada Samorządu Terytorialnego, prezydent odznaczył zasłużonych samorządowców i wręczył godła państwowe na ręce burmistrzów miast, które 1 stycznia 2026 roku otrzymały prawa miejskie.
27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 czerwca 2000 roku. Jest to święto, które uchwalono aby upamiętnić to że, 27 maja 1990 r. odbyły wybory samorządowe. Były to pierwsze po II wojnie Światowej w pełni wolne wybory w Polsce, jednocześnie przełomowy moment bo zaczęły się tworzyć niezależne i suwerenne rady gmin i miast, które wybierały wójtów, burmistrzów i prezydentów.
Święto w Pałacu
W...
