Fotorelacja z uroczystości 235 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Proszowicach zorganizowanych przez Gminę Proszowice i CKiW Proszowice.
W niedzielny poranek 3 maja 2026 roku na parkingu przy ulicy Kolejowej zebrały się poczty sztandarowe, strażacy, uczniowie i delegacje instytucji.




Potem główną ulicą miasta – ulicą 3 Maja uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła.

Prowadzeni byli przez Orkiestrę Dętą Błysk z Żębocina pod przewodnictwem kapelmistrza Kazimierza Gasa.

W kościele parafialnym uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyny odprawił proboszcz ks. dr Jan Zwierzchowski.




Następna część uroczystości odbyła się na płycie rynku.

Rozpoczęliśmy ją wciągnięciem białoczerwonej flagi na maszt i Mazurkiem Dąbrowskiego.
– Przed rozpoczęciem mszy w kościele ministrant próbował rozpalić paschał z wysokości posadzki, ale nie udało mu się. Wtedy podszedł z drugiej strony ołtarza, wspiął się po dwóch szczeblach drabiny i wtedy paschał rozpalił. Bo żeby rozpalić ogień, żeby był rozwój, trzeba się wznosić, trzeba zrobić te dwa kroki w górę. Uchwalenie Konstytucji 3 maja było przejawem odwagi, odpowiedzialności i troski o dobro wspólne. Było dowodem na to, że Polacy potrafili wznieść się ponad podziały – mówi burmistrz Grzegorz Cichy.
Głos zabrał Wojciech Rzadkowski starosta powiatu proszowickiego.
Łukasz Atłas odczytał list posła do parlamentu europejskiego Arkadiusza Mularczyka.
Wójt Radziemic Marek Słowiński przeczytał list wojewody małopolskiego Jana Krzysztofa Klęczara.
Liczne delegacje złożyły przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki wiązanki kwiatów. Warto przypomnieć, że generał Tadeusz Kościuszko (patron SP nr 1 w Proszowicach i ważnej ulicy w Proszowicach) był obrońcą Konstytucji 3 maja w wojnie z 1792 r. z Rosją – za udział w niej został przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego odznaczony złotym Orderem Virtuti Militari, wsławił się wybitną postawą w bitwach pod Zieleńcami i Dubienką.

Na zakończenie obchodów pokaz taneczny na płycie rynku dała młodzież z Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych przygotowana przez Joannę Szaporów.

Po raz kolejny na uroczystościach obecni byli harcerze

Delegacja ze Szkoły Podstawowej w Żębocinie.

Piękna pogoda i udane święto
Zapraszam do obejrzenie filmów i fotorelacji:
TVProszowice
Na stronie www.proszowice.pl

https://proszowice.pl/aktualnosc-10799-uroczyste_obchody_235_rocznicy.html
Dziennik Polski

Dziękuję Wszystkim za wspólne świętowanie i uczczenie 235 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja!
Vivat Maj, 3 Maj!
Proszowice 6 maja 2026 roku
© copyright by Grzegorz Cichy
Źródło: grzegorzcichy.pl