Walne Zebranie OSP KSRG Klimontów

W sobotę 31 stycznia 2026 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego w Klimontowie za 2025 rok i pięcioletnią kadencję. W remizie OSP Klimontów spotkali się druhny i druhowie OSP, najmłodsi z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, panie z KGW Klimontów oraz liczni zaproszeni goście.

Zebranie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru zakupionego na 100-lecie jednostki w 2024 roku.

Otwarcie zebrania dokonał prezes OSP w Klimontowie Grzegorz Piwowarski. Po uczczeniu chwilą zadumy tych, którzy odeszli na wieczną służbę w minionym roku, powitał wszystkich przybyłych do remizy klimontowskiej straży pożarnej na walne zebranie.

Następnie zostały wybrane komisje i przedstawione:

  1. Sprawozdanie z działalności za 2025 złożył naczelnik kapitan Przemysław Kopeć.

Do OSP KSRG Klimontów należy 36 członków zwyczajnych, 10 honorowych, 4 wspierających, 5 kobiet. Przy straży działa Dziecięca i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza 17 chłopców i 14 dziewczynek.

Strażacy w 2025 roku wyjeżdżali 112 razy do akcji. Statystyka to: 42 pożary, 58 likwidacja miejscowych zagrożeń, 11 zabezpieczeń, 1 alarm fałszywy. Wyjazdów gospodarczych było 96, a poza gminę Proszowice 15.

Najważniejszym pozyskanym sprzętem był fabrycznie nowy lekki samochód SLR Peugot Boxer.

  1. Sprawozdanie finansowe przedstawił skarbnik dh Mirosław Marzec.

Najwięcej dochodów i wydatków związanych było z kupnem nowego wozu pożarniczego z firmy Iuvo Cars – Pojazdy Specjalne. Strażackie auto kosztowało prawie 290 tysięcy złotych.

Na tę kwotę składały się pozyskane dofinasowania w złotych:

144 000 – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

54 000 – Gmina Proszowice,

40 000 – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Pozostałą kwotę pokryła jednostka OSP Klimontów z własnych funduszy.

  1. Sprawozdanie komisji rewizyjnej odczytał dh Arkadiusz Olech – członek komisji.

Ponieważ przedstawione sprawozdania pokazywały bardzo dobrą działalność w minionym roku, były nagradzane przez obecnych brawami.

Absolutorium dla zarządu OSP za okres sprawozdawczy

Zgodnie z porządkiem obrad odbyła się krótka dyskusja.

Po wystąpieniu burmistrza Gminy i Miasta Proszowice Grzegorza Cichego oraz wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Proszowicach Marka Mazurka, przystąpiono do głosowania wniosku Komisji Rewizyjnej – zebrani jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium za działalność w 2025 roku.

W dalszej części zebrania został wybrany nowy zarząd, komisja rewizyjna oraz delegaci na zjazd gminny.

Nowy skład zarządu OSP KSRG Klimontów:

Grzegorz Piwowarski prezes

Przemysław Kopeć naczelnik

Jakub Herian skarbnik

Dawid Bielecki wiceprezes

Rafał Bielecki zastępca naczelnika

Miłosz Marzec gospodarz

Daniel Bielecki sekretarz

Grzegorz Cichy kronikarz.

Komisja Rewizyjna:

Piotr Skrzela przewodniczący

Arkadiusz Olech sekretarz

Przemysław Wójcik członek.

Podczas zebrania wystąpili z przemowami i podziękowaniami:

zastępca komendanta powiatowego KP PSP w Proszowicach brygadier Michał Pawłowski,

burmistrz GiM Proszowice Grzegorz Cichy,

Grzegorz Śląski prezes Zarządu Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Proszowicach,

zastępca burmistrza GiM Proszowice Danuta Szopa,

sołtys Klimontowa Joanna Piwowarska,

przewodnicząca KGW w Klimontowie Iwona Wiecha.

Głos zabrali radni Rady Miejskiej w Proszowicach wiceprzewodniczący Robert Gajda i miejscowy radny Jakub Herian.

Małe upominki otrzymali opiekunowie MDP za przygotowanie do drużyny zawodów.

Podziękowania otrzymał także operator Quada, który odśnieżał parkingi przy szkole, kościele i ośrodku zdrowia.

Prezes Grzegorz Piwowarski podkreślił, że całą kwotę ekwiwalentu za udział w wyjazdach oraz za konserwacje sprzętu/kierowca w 2025 roku druhowie przekazali na zakup nowego wozu pożarniczego.

Opiekunem zebrania był prezes OSP Szczytniki Lucjan Barwiński, a poprowadził je Jakub Herian.

Walne Zebranie zakończyła tradycyjna wspólna fotografia.

Trochę wspomnień z 2025 roku

Wprowadzenie nowego wozu:

https://dziennikpolski24.pl/druhowie-z-klimontowa-maja-kolejny-samochod-pozarniczy/ar/c1p2-28115037

Tak było na Walnym Zebraniu w marcu 2025 roku:

Fotorelacja z 22 marca 2025 roku

Dziękuję Wszystkim członkom i sympatykom Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Klimontowie za służbę pracę i poświecenie w bardzo dobrej działalności w 2025 roku!

Grzegorz Cichy

Klimontów 31 stycznia 2026

© copyright by Grzegorz Cichy
Źródło: grzegorzcichy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *