W środę 27 lutego 1985 r. ks. Stanisław Palimąka został znaleziony martwy w drzwiach garażu plebani w Klimontowie, przygnieciony przez samochód Fiat 125. W przeddzień 40 rocznicy śmierci księdza zostaną zorganizowane uroczystości w Klimontowie. Ksiądz Palimąka był pierwszym proboszczem parafii i budowniczym kościoła w Klimontowie w gminie Proszowice w diecezji kieleckiej.
W niedzielę 23 lutego 2025 roku w 40 rocznicę tragicznej śmierci księdza Stanisława Palimąki w kościele w Klimontowie o godzinie 12:00 zostanie odprawiona Uroczysta Msza Święta w intencji pierwszego proboszcza, organizatora parafii i budowniczego kościoła w Klimontowie.
Program obchodów
Godz. 11:45
Zbiórka pocztów sztandarowych i zaproszonych gości na placu przed kościołem parafialnym w Klimontowie,
Godzina 12:00
Uroczysta Msza Święta w intencji śp. ks. Stanisława Palimąki pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Biskupa Andrzeja Kalety.
Oprawę muzyczną mszy świętej zapewni Orkiestra Dęta „Floriana” z Kościelca.
Godz. 13:00
Uroczyste złożenie kwiatów i oddanie hołdu przy grobie śp. ks. Stanisława Palimąki na placu przed kościołem parafialnym w Klimontowie.
W tym dniu w Kaplicy w kościele parafialnym w Klimontowie w godz. 9.00 – 14.00 (poza mszami) odbędzie się wernisaż wystawy oraz projekcja reportażu pt. „Ksiądz Stanisław Palimąka – duszpasterz i budowniczy kościoła w Klimontowie
Udział w uroczystości zapowiedziała rodziny księdza Palimąki. Przewidziane jest również spotkanie wspomnieniowe w Świetlicy Wiejskiej OSP Klimontów.
Historia Parafi w Klimontowie
Ordynariusz kielecki ks. bp Jan Jaroszewicz w porozumieniu z proboszczem parafii Proszowice ks. Janem Kurczabem zlecił ks. Palimące organizację nowej parafii i budowę kościoła w Klimontowie. Do nowego zadania ks. Stanisław Palimąka przystąpił energicznie. Najpierw pozyskano grunty – plac odpowiedni pod budowę. W 1977 roku na zakupionych polach powstała drewniana kaplica, a 3 lipca 1977 r. na placu budowy została odprawiona pierwsza Msza Święta. Parafia w Klimontowie została zorganizowana w 1978 r. Proboszcz Palimąka rozpoczął budowę kościoła z dzwonnicą, budowę plebani w której zamieszkał, budowę cmentarza. Parafia w Klimontowie formalnie erygowana została przez ks. bp Stanisława Szymeckiego 4 stycznia 1983 roku. 10 lipca 1983 r. ks. bp Mieczysław Jaworski poświęcił założony cmentarz parafialny.
Tragiczna śmierć kapłana
Tajemnicza śmierć księdza Palimąki od początku wzbudzała podejrzenia czy nie przyczynili się do niej funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Zmarły proboszcz był kapelanem Solidarności, głosił patriotyczne kazania i z tego powodu Milicja i SB bardzo się nim interesowały. 27 lutego 1985 roku około południa w środę dzień targowy w Proszowicach, ks. Stanisław Palimąka został znaleziony martwy w drzwiach garażu plebani w Klimontowie przygnieciony przez samochód Fiat 125, którym na co dzień jeździł.
„Według oficjalnej wersji auto staczając się do garażu z podjazdu o długości 12 m i o nachyleniu 12 stopni, najechało na ks. Palimąkę, powodując jego śmierć. Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Krakowie musiał się bardzo spieszyć z ustaleniem przyczyny zgonu kapłana, skoro już 30 marca 1985 r. umorzył dochodzenie, nie stwierdzając przestępstwa. Sekcja zwłok wykazała złamanie podstawy czaszki, stłuczenie mózgu, krwiak podpajęczynkowy, rany tłuczone twarzy po stronie prawej i złamanie prawego uda”. Przytaczał ks. Daniel Wojciechowski w „Księża niezłomni. Diecezja kielecka” („Print”, Włoszczowa-Kurzelów 2011).
W Kronice parafii Klimontów zapisano: „Ciało księdza spoczywało wbite w nowe, masywne drzwi garażowe Został przygnieciony przez półtoratonowego fiata. Zszokowana tym widokiem [siostra – przyp. red] najprawdopodobniej wykonała telefony na milicję, do Kurii w Kielcach i do brata Mieczysława do Kielc. Na miejscu tragedii szybko zjawił się tłum ludzi. Plac przed plebanią zapełnili nie tylko zrozpaczeni parafianie, ale także milicja, pogotowie, brat księdza i biskup kielecki. Śledztwo przejęła komenda krakowska. Oględziny wykonywali eksperci z Krakowa i Warszawy”. Sekcja została przeprowadzona w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Krakowie
https://www.niedziela.pl/artykul/103103/nd/%E2%80%9ESprawa-tragicznie-zmarlego-ks-Palimaki
Pogrzeb
Pogrzeb tragicznie zmarłego księdza odbył się 2 marca 1985 roku w Klimontowie przy udziale 218 księży, pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Szymeckiego i przy udziale setek ludzi. Była to wielka manifestacja religijna i patriotyczna. Trumna z ciałem księdza została złożona w grobowcu rodziny Husków na cmentarzu w Klimontowie, a po pewnym czasie przeniesiona do nowego grobowca na plac przykościelny. Widocznny poniżej grób księdza Stanisława Palimąki znajduje się na wprost wejścia do kościoła, który budował.
Uroczystości Rocznicowewe wcześniejszych latach:
W 30 rocznicę śmierci ks. Stanisława Palimąki w kościele p.w. N.M.P. Królowej Polski w Klimontowie odprawiona została uroczysta Msza Święta.
https://dziennikpolski24.pl/trzydziesci-lat-temu-zginal-ksiadz-stanislaw-palimaka/ar/3767871
W 35 rocznicę – była Msza Święta i spotkanie z ludźmi, którzy związani byli z księdzem Palimaką.
Publikacje
O tragicznej śmierci kapłana można było przeczytać w różnych artykułach:
IPN zbada tajemnicę śmierci ks. Palimąki!
15 czerwca 2007
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-ipn-zbada-tajemnice-smierci-ks-palimaki,nId,1133512#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Dlaczego zginął ks. Stanisław Palimąka, proboszcz z Klimontowa?
16 czerwca 2007, MARTA BOSAK, WOJCIECH HARPULA
https://oswiecim.naszemiasto.pl/dlaczego-zginal-ks-stanislaw-palimaka-proboszcz-z/ar/c1-6681317
Śmiertelna ofiara „nieznanych sprawców”
30 sierpnia 2008 autor ks. Daniel Wojciechowski
https://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/smiertelna-ofiara-nieznanych-sprawcow/
„Sprawa” tragicznie zmarłego ks. Palimąki
Niedziela kielecka 48/2012, str. 4-5 autor Agnieszka Dziarmaga.
Proboszcz niewygodny dla komunistów
https://prawy.pl/107004-Proboszcz-niewygodny-dla-komunistow
27 lutego 2020 Autor: Paweł Brojek
O historii Parafii Klimontów przeczytasz więcej tutaj:
https://www.diecezja.kielce.pl/parafie/klimontow-nmp-krolowej-polski
Serdecznie zapraszam na uroczystości do Klimontowa!
Klimontów 27 stycznia 2025
© copyright by Grzegorz Cichy
Źródło: grzegorzcichy.pl