„Proszowice w XIX wieku” nowa książka Henryka Pomykalskiego.

W niedzielę 4 lutego 2024 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach odbyło się spotkanie promujące książkę „Proszowice w XIX w.” autorstwa Henryka Pomykalskiego.

Wydarzenie uświetnił Recital Magdaleny Sowy – Zyzańskiej – sopran, przy akompaniamencie Daniela Mazurkiewicza na fortepianie.

Podczas spotkania, można było zakupić najnowszą książkę o Proszowicach oraz zdobyć autograf autora.

W hallu domu kultury można zapoznać się z mapą Królestwa Polskiego oraz dotknąć dwóch oryginalnych ksiąg cechu rzemiosł z Proszowic.

Na scenie zmodernizowanego domu kultury wybrane fragmenty książki – odczytali Krzysztof Wojtusik, Teresa Ochęduszko, Lucyna Dziadoń, Jadwiga Liguzińska, Inna Stepanowa, Mieczysław Krzynówek.

Prezentacji autorskiej swojej najnowszej publikacji dokonał Henryk Pomykalski.

Podczas wystąpień zaproszonych Gości swoimi refleksjami i ciekawymi historiami podzieli się:

• prof. Włodzimierz Bernacki senator Senatu RP,

• dr Krzysztof Tunia z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie,

• Sławomir Kowalczyk burmistrz Opatowca,

• Michał Chwastek zastępca burmistrza Słomnik

• Andrzej Bienias pisarz i regionalista z Kazimierzy Wielkiej,

• Krzysztof Wojtusik przewodniczący Rady Miejskiej w Proszowicach,

• Zbigniew Grzyb popularyzator “godki krakoskiej” kierownik PT KRUS w Proszowicach,

• Barbara Gacek przewodnicząca Rady Powiatu Proszowickiego,

oraz Maria Kromka czytelniczka, mieszkanka Proszowic.

W swoich wystąpieniach mówcy podkreślali znaczenie pracy wykonywanej przez Henryka Pomykalskiego i życzyli kolejnych publikacji.

Na zakończenie recitalu Magdaleny Sowy – Zyzańskiej zebrani zaśpiewali Sto lat dla Henryka Pomykalskiego.

Spotkanie autorskie poprowadził burmistrz GiM Proszowice Grzegorz Cichy.

Filmową relację ze spotkania można obejrzeć pod linkiem:

TVProszowice Stanisław Bernacki

Historyk i regionalista Henryk Pomykalski jest autorem wielu publikacji dotyczących “ziemi proszowskiej”. W końcu lutego 2022 roku w CKiW Proszowice promował swoją książkę „Z dziejów Ziemi Proszowickiej”. Na początku marca 2020 roku obyło się spotkanie przy okazji wydania publikacji „Historia proszowskich ulic” – cyklu artykułów, które z różną częstotliwością ukazywały się na łamach Internetowego Kuriera Proszowickiego. Jest także autorem książki “Ziemia Proszowska” wydanej w 1995 roku.

Henryk Pomykalski, urodził się 9 stycznia 1945 r. w Proszowicach. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Zainteresowania historią Ziemi Proszowskiej rozbudziła w liceum mgr Aleksandra Sikora. Uczeń prof. dr Feliksa Kiryka. Wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych. Pełnił te funkcje od 1 września 1991 do 1 kwietnia 2010 roku. Jako dyrektor realizował wychowanie w patriotyzmie, rozwijał zamiłowanie u młodzieży do lokalnej historii. Z jego inicjatywy przy szkole pojawił się stół pamiętający czasy Kościuszki, Krzyż i Kopiec w hołdzie ofiarom totalitaryzmu, Skała Jana Pawła II i inne. Angażował młodzież w przedsięwzięcia nawiązujące do historii regionu, jak “Kucie kos” czy np. „Sosnówka”, gdzie odtworzono przysięgę gen. Langiewicza z czasów powstania styczniowego. W wolnej już Polsce organizował liczne wycieczki sentymentalne dla młodzieży i nauczycieli m.in. do miejsc pamięci narodowej takich jak Lwów, Chocim Zbaraż, Kamieniec Podolski, na Litwę, tereny Białorusi i inne.

Henryk Pomykalski jest autorem i współautorem m.in.: “Zarys dziejów Słomnik do końca XVI wieku”, “Ziemia Proszowska”, “Proszowice w okresie od Powstania Kościuszkowskiego do wybuchu I wojny światowej”, “Z dziejów Nowego Brzeska w XVIII i XIX wieku” oraz dziesiątek artykułów, publikowanych głównie w Internetowym Kurierze Proszowickim.

Jest inicjatorem m.in. przebudowy kwatery Żołnierzy Września 1939 roku, poległych w bitwie pod Proszowicami 6/7 września 1939 roku i korekty nazewnictwa ulic w Proszowicach dokonanych Uchwałą Rady Miasta i Gminy w 1991 roku.

Nauczyciel oświaty rolniczej. Pełnił m.in. funkcję Inspektora Oświaty i Wychowania w Proszowicach oraz Dyrektora Zespołu Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych. Był Radnym Rady Krakowa, Powiatu Proszowickiego oraz Gminy i Miasta Proszowice. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Krakowie oraz Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego. Był też przewodniczącym Stowarzyszenia “Gniazdo – Ziemia Proszowicka”. Aktywnie działał w Stronnictwie Demokratycznym.

W 2000 roku wyróżniony Medalem i Dyplomem Brata Alberta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *